2 lutego 2025 roku obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł, którego tegoroczne hasło brzmi: „Mokradła dla naszej wspólnej przyszłości”. To wyjątkowa okazja, by przypomnieć o kluczowej roli, jaką te ekosystemy odgrywają w ochronie bioróżnorodności, stabilności klimatycznej i funkcjonowaniu ekosystemów niezbędnych dla życia.
Mokradła – klucz do naszej przyszłości
Mokradła to jedne z najcenniejszych ekosystemów naszej planety. Stanowią naturalne zbiorniki wody, chronią przed powodziami, oczyszczają wodę i są ostoją dla wielu zagrożonych gatunków. Co więcej, magazynują ogromne ilości dwutlenku węgla, pomagając w walce ze zmianami klimatycznymi.
Niestety, powierzchnia mokradeł systematycznie się zmniejsza. W ostatnich dekadach ich degradacja przyspieszyła, głównie wskutek osuszania i przekształcania na tereny rolnicze. Ochrona mokradeł to nie tylko dbałość o przyrodę, ale także o bezpieczeństwo ekologiczne i przyszłe pokolenia.
Mokradła to jedne z najcenniejszych, a jednocześnie najszybciej traconych ekosystemów – choć zajmują tylko 6% powierzchni Ziemi, są ostoją dla 40% gatunków i pełnią kluczową rolę w stabilizacji klimatu oraz ochronie przed powodziami. Niestety, w Europie, a zwłaszcza w Polsce, niszczone są w zastraszającym tempie – osuszyliśmy już ponad 85% torfowisk, co plasuje nas w czołówce krajów odpowiedzialnych za ich degradację. Skutki są katastrofalne: susze, zanieczyszczenie wód i ogromne emisje gazów cieplarnianych. Zamiast przywracać mokradła naturze, wciąż pogłębiamy rowy i osuszamy kolejne tereny, pogłębiając kryzys wodny. Jeśli nie zaczniemy ich chronić i odbudowywać, stracimy nie tylko unikalne siedliska, ale także kluczowy element naszego bezpieczeństwa klimatycznego i przyrodniczego. – zaznacza Piotr Nieznański z Fundacji Code for Green.
Konferencja „Pakt dla Mokradeł” – rusza już 3 lutego!
Z okazji Dnia Mokradeł, 3 lutego rozpocznie się druga edycja konferencji „Pakt dla Mokradeł”, która zgromadzi naukowców, aktywistów, przedstawicieli administracji państwowej oraz organizacji pozarządowych (TU LINK DO TRANSMISJI ONLINE). Celem wydarzenia jest wymiana wiedzy i wypracowanie skutecznych strategii ochrony i zarządzania mokradłami.
Podczas konferencji omówione zostaną m.in.:
-
znaczenie mokradeł w łagodzeniu skutków zmian klimatu,
-
monitoring przyrodniczy i badania eksperymentalne,
-
rolnictwo bagienne i usługi ekosystemowe,
-
restytucja mokradeł w ramach europejskich inicjatyw Nature Restoration Law oraz Green Deal.
Wydarzenie potrwa trzy dni, a 4 lutego odbędzie się m.in. panel dyskusyjny „Rzeki, powodzie, susze i wyzwania gospodarki wodnej”. Wśród panelistów znajdzie się Piotr Nieznański z Fundacji Code for Green i Koalicji Ratujmy Rzeki. W dyskusji wezmą także udział eksperci z Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego, Instytutu Ochrony Środowiska i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.