Ułatwienia dostępu

Nasz program edukacyjny School Living Lab w finale Nagrody Przewroty 2025!

Fundacja Code for Green znalazła się w finale II edycji konkursu Przewroty! Program edukacyjny „School Living Lab” został doceniony jako jedno z najbardziej inspirujących i innowacyjnych przedsięwzięć w Polsce. W kategorii ogólnopolskiej obok naszego projektu wyróżniono cztery inne inicjatywy, które angażują społeczności w nowoczesne sposoby zdobywania wiedzy i rozwijania kompetencji przyszłości.

School Living Lab – innowacje dla klimatu

Program „School Living Lab” działa od 2018 roku, angażując uczniów i nauczycieli w tworzenie praktycznych rozwiązań odpowiadających na zmiany klimatu. Uczniowie, wykorzystując technologie cyfrowe i metodę design thinking, samodzielnie diagnozują lokalne problemy środowiskowe, projektują oraz testują innowacyjne rozwiązania, takie jak aplikacja do monitorowania zużycia wody, ławka solarna, interaktywny kosz na śmieci, czujnik nawadniania czy system ostrzegania przed powodzią. W procesie tym rozwijają nie tylko umiejętności cyfrowe, ale również inne kluczowe kompetencje XXI wieku – krytyczne myślenie, współpracę, kreatywność i umiejętności cyfrowe.

„School Living Lab” to również przestrzeń do współpracy młodzieży z naukowcami i praktykami branżowymi. Program wspiera nauczycieli w prowadzeniu zajęć o tematyce środowiskowej, zapewniając trwałość edukacji klimatycznej w szkołach. Wzięło w nim już udział ponad 1000 uczniów i uczennic oraz 18 nauczycieli i nauczycielek w różnych miejscowościach w Polsce.

Nie tylko „School Living Lab” – inne programy Fundacji

Wyróżniony program to tylko jeden z projektów realizowanych przez Fundację Code for Green. Równolegle prowadzimy m.in. Code for Blue, który koncentruje się na edukacji o wodzie, ekosystemach wodnych i ich ochronie. W jego ramach uczniowie uczą się analizować jakość wody, projektować rozwiązania wspierające ochronę zasobów wodnych oraz rozwijać swoje kompetencje w obszarze nauk przyrodniczych i technologii. Poprzez różnorodne inicjatywy staramy się rozwijać sprawczość młodych ludzi i pokazywać im, że mają realny wpływ na swoje otoczenie.

Co dalej? W kolejnym etapie kapituła honorowa Nagrody wybierze po jednej zwycięskiej inicjatywie w dwóch kategoriach: lokalnej i ogólnopolskiej. Laureatów poznamy 23 maja podczas uroczystej gali w Centrum Nauki Kopernik. To ogromne wyróżnienie dla naszej Fundacji i wszystkich, którzy przyczyniają się do sukcesu naszych programów!

Do II edycji Nagrody Przewroty napłynęło aż 230 zgłoszeń z całej Polski! Znalazły się tam inicjatywy realizowane w miastach, lasach, w szkołach i na uczelniach, w szpitalach, muzeach, pracowniach artystycznych i organizacjach pozarządowych. Ich najmłodszymi odbiorcami są przedszkolaki, a najstarszymi – seniorzy. Spośród wszystkich zgłoszeń kapituła wewnętrzna, składająca się z ekspertek i ekspertów Centrum Nauki Kopernik, wyłoniła 10 najbardziej inspirujących, innowacyjnych i imponujących zgłoszeń.

Kategoria ogólnopolska

  • Kurs dokształcający dla położnych „Poradnictwo w okresie transformacji menopauzalnej” (Kulczyk Foundation)
  • Otwarci na zmianę (Fundacja Zwolnieni z Teorii)
  • Program edukacyjny School Living Lab (Fundacja Code For Green)
  • Punkt Zwrotny — wsparcie rówieśnicze ratuje życie (Fundacja OFF School)
  • Uczniu, znaj swoje prawa w PJM! (Stowarzyszenie Umarłych Statutów, Fundacja Głuche Miasto)

Kategoria lokalna

  • Centrum Aktywności Młodzieży w Krośnie (Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie)
  • MIASTO (dla) DZIECI — DZIECI MAJĄ GŁOS! Wystawa oraz akcje twórcze z młodymi mieszkańcami Szczecina i regionu (Galeria sztuki dla dzieci i młodzieży TWORZĘ SIĘ)
  • Od kontroli do odpowiedzialności (2LO im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich)
  • Pracownia Pomysłów (Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo – Ośrodek młodzieżowy nr 2 „Bliźniak”)
  • Zielone Kompetencje Przyszłości i nowe technologie w branży hutnictwa — interpretacja i implementacja przez sektor kultury (Muzeum Hutnictwa w Chorzowie)
Nasi partnerzy
Aktualności
zmn_V_Wodny_Okragly_Stol2
Edukacja jest najskuteczniejszą formą prewencji. Bez niej będziemy powielać te same błędy
FB - plansza
„Do ostatniej kropli” – zapraszamy na film, spotkanie z ekspertem i zbiórkę podpisów na rzecz Odry
ONZ_NY_UN Photo:Manuel Elías
Uznanie rzeki Odry za osobę prawną na szczycie ONZ